Zadośćuczynienie za zdradę.
Problem zadośćuczynienia za zdradę małżeńską przewijał się już wielokrotnie. Jak do tej pory Sądy nie przyznają zadośćuczynienia za krzywdę wyrządzoną niewiernością jednego z małżonków.
Mimo, iż nie ma wątpliwości dla Sądów, że zdrada może pociągać za sobą krzywdę drugiej osoby, to jednak nie dopatrują się podstaw prawnych ku temu, ażeby stronie skrzywdzonej należała się z tego tytułu jakakolwiek rekompensata.
Teoretyczną podstawą takiego roszczenia mogłaby być ochrona dóbr osobistych w postaci czci i dobrego imienia. Za naruszenie dóbr osobistych co do zasady należy się zadośćuczynienie. Jednak w przypadku zdrady Sądy uznają, że sprawca czyli niewierny małżonek nie działa w celu naruszeniu dóbr osobistych drugiej połowy, a jedynie korzysta z konstytucyjnych wolności i dlatego też zadośćuczynienie się nie należy.
Innymi słowy skoro działanie niewiernego małżonka nie jest bezpośrednio skierowane przeciwko drugiemu małżonków to zadośćuczynienie to nie ma podstaw prawnych do żądania z tego tytułu rekompensaty pieniężnej.
Blog
Kancelaria Adwokacka Adwokat Ewa Szpak
O nas
Kancelaria adwokacka działająca głównie na terenie małopolski. Pomoc prawna w języku polskim i włoskim. Rozwiązywanie sporów na drodze zarówno polubownej jak i sądowej.
Jesteśmy tutaj
Kontakt z nami
Kancelaria Adwokacka Ewa Szpak © WebWave 2019