Koronawirus - zwrot zaliczki.

Zwrot zaliczki za przyjęcie odwołane z powodu pandemii koronawirusa.

 

Art. 475 § 1 kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli świadczenie stało się niemożliwe skutkiem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi, zobowiązanie wygasa.

 

Gdy zobowiązanie wygasa każda ze stron zwraca drugiej to co uzyskała.

 

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że jeżeli w czasie pandemii koronawirusa z przyczyn niezależnych od stron umowy nie można zorganizować przyjęcia to należy się zwrot zaliczki.

 

Na dzień dzisiejszy zabronione jest gromadzenie się osób powyżej 5, oznacza to, że wszystkie usługi które organizowane są dla większej ilości osób stały się niemożliwe. Niemożliwe zatem jest zorganizowanie przyjęcia weselnego, urodzin, chrzcin, czy też komunii gdzie zamówienie przewyższało 5 osób, niemożliwa staje się usługa zespołu, fotografa, animatorów, cateringu itd.

 

Nie aż tak oczywiście rzecz się ma jeśli chodzi o usługi co do których zakaz gromadzenia się nie ma bezpośredniego odniesienia tj. zakup sukni ślubnej, limuzyny, dekoracji kościoła itd. Tutaj nie ma jednoznaczności, uszycie sukni ślubnej nie koliduje z wprowadzonymi obostrzeniami, tak samo pojazd do ślubu przeznaczony dla pary młodej nie jest uzależniony od liczby gości weselnych, podobnie dekoracje kościoła – nie ma zakazu organizowania ślubu, a dekoracja nie jest zamawiana dla konkretnej ilości osób tak jak np. sala weselna, czy fotograf, który ma fotografować przyjęcie.

 

Uwaga:

Autor tekstu podaje jedynie ogólnikowy zarys problemu, każda sprawa jest inna i w każdej zachodzą indywidualne okoliczności, które mogą rodzić odmienne rozwiązania.

Adwokat Ewa Szpak

Kancelaria Adwokacka ul.

Gen. Maczka 11

34-240 Jordanów

tel: 793-039-171

 

22 kwietnia 2020

Blog

Kancelaria Adwokacka Adwokat Ewa Szpak

O nas

Kancelaria adwokacka działająca głównie na terenie małopolski. Pomoc prawna w języku polskim i włoskim. Rozwiązywanie sporów na drodze zarówno polubownej jak  i sądowej. 

Jesteśmy tutaj

Kontakt z nami

ul. Gen. Maczka 11, 34-240 Jordanów

                 +48 793 039 171

                 ewaszpak1@op.pl

 

 

 

Kancelaria Adwokacka Ewa Szpak © WebWave 2019